Εργαστήρι: Λέανδρος Σαββίδης – Δημιουργία και κοινωνικές σχέσεις σε ένα αποξενωμένο κόσμο

Φόρτωση Εκδηλώσεις

This post is also available in: English (Αγγλικα)

Δημιουργία και κοινωνικές σχέσεις σε ένα αποξενωμένο κόσμο: τα Hackerspaces ως χώροι τεχνο-κοινωνικής πολιτικής μέσα στον καπιταλιστικό ρεαλισμό

Το εργαστήριο θα ασχοληθεί με την εμφάνιση της κουλτούρας των «Makers», όπου η τεχνολογία και οι κατασκευές αποτελούν πειραματικές και πρακτικές δραστηριότητες εκτός του επαγγελματικού εργαστηρίου, κυρίως στα Hackerspaces, Makerspaces και Fab Labs. Τέτοιοι χώροι αποτελούν σημαντικούς τόπους για την ανάπτυξη υλικού, μηχανών και λογισμικού ανοιχτού κώδικα και παρέχουν ευνοϊκές συνθήκες για την εξάπλωση τεχνολογίας με τοπικά χαρακτηριστικά πέρα από τα τεχνολογικά ενημερωμένα άτομα. Συγκεκριμένα, το εργαστήριο αυτό θα ασχοληθεί με τη σύγκλιση του ακτιβισμού και της κουλτούρας του «Making» μέσα στον καπιταλιστικό ρεαλισμό που ζούμε. Με βάση τα ευρήματα εθνογραφικής έρευνας, διαφαίνεται πως οι πολιτικές που παράγονται εντός των Hackerspaces / Makerspaces και Fab Labs αποκαλύπτουν αντιφάσεις και παρέχουν χώρους αμφισβήτησης του κυρίαρχου παραδείγματος καθώς επίσης αντανακλούν τις κοινωνίες εντός των οποίων λειτουργούν. Οι χρήστες γίνονται οι ίδιοι οι προγραμματιστές των μηχανών που χρησιμοποιούν, ενώ επαναπροσδιορίζουν ταυτόχρονα τις μορφές κατανάλωσης, τις διαδικασίες μάθησης. Επίσης, μέσα από αυτή τη διαδικασία, γίνεται επανεξέταση της σχέσης μεταξύ επιστήμης και βιοτεχνίας, εμπορικής παραγωγικότητας και παιχνιδιού, εξουσίας και άτυπων οριζόντιων δομών στην μάθηση. Παρά την εμφανή κοινωνική και συλλογική φύση αυτών των πρακτικών, υπάρχει επίσης μια παράλληλη ατομικιστική μεταβολή στην καρδιά της κουλτούρας των «Makers».

Παρουσίαση και Διάλογος
Πέμπτη, 11 Οκτώβρη 2018
18.00-21.00
Εργαστήρι
Σάββατο, 13 Οκτώβρη 2018
11.00-14.00
Λακατάμια/ hack66 Community Event
Σάββατο, 13 Οκτώβρη 2018
14.00 και μετά

Η παρουσίαση, ο διάλογος και το εργαστήριο θα λάβουν χώρα εις την αγγλική.

Makerspace
Πολυδύναμο Κέντρο Λακατάμιας
Αιγαίου, Λακατάμια

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με:
Ευανθία Τσελίκα- [email protected]

Share This Story, Choose Your Platform!